He received 11 years in total, but was released early on parole with a 2-year reduction - however, he ended up serving an extra year. Now that he\'s in trouble again, can this year be counted towards his current sentence?

• г. Красноярск

Знакомому дали 11 лет, вышел по УДО с общего срока ему скинули 2 года но он получаеться пересидел 1 год ( ( (. Сейчас опять попал, после суда могут ли ему защитать этот год в счет этого срока?

Ответы на вопрос (2):

Однозначно - нет