Aliment haqida savolim - Bolamning xizmatlarini 18 yoshiga kelguncha olamanku yoki 3 yoshgacha ta\'minot uchun?

• г. Ташкент

Mani savolim aliment haqida. Bolam 7oylik erim bn 2oydan beri birga yawamaymiz. Alimentga ariza bermoqchiman savolim wuki man faqat bolam 18yowga to'lgunga qadar aliment olamanmi yoki 3yowgacha ona ta'minoti uchun beriladigan alimentniyam olsam bo'ladimi

Ответы на вопрос (2):

Если Вы зададите вопрос на русском языке, то возможно, что через несколько минут получите на него ответ.

По Семейному кодексу РФ мать ребенка может подать иск в суд о взыскании алиментов на ребенка до достижения им 18 лет и на свое содержание до достижения ребенком возраста трех лет.

Агар вояга етмаган болаларига таъминот бериш ҳақида ота-она ўртасида келишув бўлмаса, уларнинг таъминоти учун алимент суд томонидан ота-онанинг ҳар ойдаги иш ҳақи ва (ёки) бошқа даромадининг бир бола учун - тўртдан бир қисми, икки бола учун - учдан бир қисми, уч ва ундан ортиқ бола учун - ярмиси миқдорида ундирилади. Бу тўловларнинг миқдори тарафларнинг моддий ёки оилавий аҳволини ва бошқа эътиборга лойиқ ҳолатларни ҳисобга олган ҳолда суд томонидан камайтирилиши ёки кўпайтирилиши мумкин.

Ҳар бир бола учун ундириладиган алимент миқдори қонун ҳужжатлари билан белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 26,5 фоизидан кам бўлмаслиги керак.

Эр-хотин бир-бирига моддий ёрдам бериши шарт. Бундай ёрдам беришдан бош тортилган тақдирда, ёрдамга муҳтож, меҳнатга лаёқатсиз эр ёки хотин, шунингдек хотин ҳомиладорлик даврида ва ўртада бола туғилган кундан бошлаб уч йил давомида, ўртадаги ногирон бола ўн саккиз ёшга тўлгунча ёки болаликдан I гуруҳ ногирони бўлган ўртадаги болага қараган ёрдамга муҳтож эр (хотин) ёрдам беришга қодир бўлган хотин (эр)дан суд тартибида таъминот (алимент) олиш ҳуқуқига эга.