Алименты в Москве - влияние на возвращение домой и правовые аспекты

• г. Асака

Салом мен москвада ишлайман москвага кетканимдан кегин алиментка сутка берипти карор буйича тулаб келяпман хозир уйга бориб кайтмокчиман борсам у яна сутка келди деп бориб мени москвага чикишимга каршилиг килиши мумкин экан шуни канака йулари бор нимага хама хкук унга берилган.

Ответы на вопрос (1):

Дилшод салом.

Узбекистон Республикаси Оила кодексининг145-моддасига кура алимент тўлаши шарт бўлган шахс доимий яшаш учун ёки уч ойдан ортик муддатга чет давлатга кетаётганида конунга мувофик ўзи таъминот бериши лозим бўлган алимент олувчи билан алимент тўлаш тўгрисида келишув тузиши шарт.

Алимент тўлаш тўгрисида келишувга эришилмаган такдирда шахс алимент микдорининг пул билан тўланадиган катъий суммада белгиланиши ва алиментни бир йўла тўлаш тўгрисида ёки алимент эвазига муайян мол-мулкни бериш ёхуд алиментни бошка усулда тўлаш тўгрисидаги талаб билан судга мурожаат килишга хакли.

Алимент тўлаш тўгрисидаги келишув ёзма шаклда тузилиб, нотариал тартибда тасдикланиши лозим.

Бу ёги энди узингизга хавола. Акл билан иш тутиб учиб кетишингиз хам мумкин.

Факат алиментни вактида тулаб турсангиз булди.