Как вернуть контакт со своим ребенком после развода и переезда его матери

• г. Одесса

Мы с супругой в разводе, дочке 2,9 она вышла замуж и переехала, теперь скрывает своё местожительство и ребенка. Алименты я плачу, а ребенка не могу увидеть уже 9 месяцев. Что делать?

Ответы на вопрос (1):

Закон Украины о охране детства

Стаття 15. Право дитини на контакт з батьками, які проживають окремо

{Назва статті 15 в редакції Закону № 1397-VI від 21.05.2009}

Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів.

Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов’язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

Дитина має право на отримання інформації про відсутніх батьків, якщо це не завдає шкоди її психічному і фізичному здоров’ю.

Семейный кодекс Украины

Стаття 151. Права батьків щодо виховання дитини

1. Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

Стаття

152. Забезпечення права дитини на належне батьківське виховання

1. Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного

контролю, що встановлена законом.

Стаття 153. Права батьків та дитини на спілкування

1. Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Стаття 158. Вирішення органом опіки та піклування спору щодо участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від неї

1. За заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.

Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

2. Рішення органу опіки та піклування є обов'язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов'язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Стаття 159. Вирішення судом спору щодо участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від неї

1. Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

2. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.

{Абзац перший частини другої статті 159 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1397-VI від 21.05.2009}

В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров'я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

{Частину другу статті 159 доповнено абзацом третім згідно із Законом № 1397-VI від 21.05.2009}

3. За заявою заінтересованої сторони суд може зупинити виконання рішення органу опіки та піклування до вирішення спору.

4. У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним.

5. Особа, яка ухиляється від виконання рішення суду, зобов'язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини

Исходя из приведенных выше норм законов вы имеет право на:

1 беспрепятственное участие в воспитании ребенка

2. беспрепятственное свидание с ребенком

3 уважение к вашим правам со стороны бывшей супруги

4 защиты ваших прав

Поскольку с вашей стороны нет нарушений семейного законодательства вы исправно платите алименты а обеспечение вам возможности видеться с ребенком полностью соответствует его правам и законным интересам.

Алгоритм ваших действий таков

1 Обратитесь с заявлением в органы опеки и попечительства. В заявлении вы должны указать на ситуацию максимально детально ее описать а так же на основании приведенных в этом ответе норм Семейного кодекса и Закона Украины о защите детства попросить органы опеки и попечительства обеспечить вам возможность свободно видется с ребенком не смотря на переезд вашей бывшей супруги. Скорее всего органы опеки и попечительства примут решение в вашу пользу и обязуют вашу бывшую супругу перестать скрывать от вас информацию о местонахождении вашего ребенка. Решение органа опеки и попечительства является обязательным для исполнения. Однако если даже такое решение не склонит вашу бывшую супругу к правомерному поведению вам будет необходимо обратится в суд для защиты ваших прав и интересов а так же прав и интересов вашего ребенка. В таком случае необходимо составить исковое заявление касательно ликвидации создаваемых вашей супругой препятствий в свидании с ребенком. Если вы будете обращаться с подобными заявлениями в суд либо в орган опеки и попечительства предварительно внимательно ознакомьтесь с приведенными мной нормами семейного законодательства. Так же не рекомендую вам при необходимости составлять документы самостоятельно вам потребуется юридическая помощь. При необходимости могу составить отдельные документы.