Брокер, представившийся Газпром Инвест, обманул меня - юристы не могут вывести деньги через швейцарский банк и приходит подозрительное письмо от Bordier & Cie SCmA.

• г. Иркутск

Меня обманул брокер представившись Газпром Инвест на самом деле оказался зарегистрирован в Лондоне и обратился к юристам Они вроде провели работу to по выводу денег через банк швейцарский с банком не пришло письмо

Dear Customer,

We inform you that a payment of 0.35 BTC has been credited to your transit account.

Earlier, you were informed that due to the difference in exchange rates and since you have an account opened for a one-time financial transaction, we strongly asked you to make payments no more than an amount of 0.2 BTC.

According to the letter previously provided to you, due to the Bitcoin value for making your payment, an overdraft payment of 6% of the total amount was issued to replace the exchange rate difference.

This payment insures the bank against a fall in the Bitcoin rate, the reservation rate is USD 43 140,00 for 1 BTC. If at the time of your payment therate is equal to or higher than the reservation rate, then 6% will be fully added to your invoice and paid. Please make this payment to your transit account.

--

Bordier & Cie SCmA – Rue de Hollande 16 – CH – 1204 Geneva

Tel : +41 58 258 00 00

Email: support@bordier.fund

Расскажите что это может быть правда или нет.

Ответы на вопрос (1):

Это обычные мошенники.