10 йил мобильного обслуживания - почему я покинул Россию и потребовал алименты

• г. Андижан

Салом мен турмуш уртогим билан ажрашганимизга 10 йил булди, уша пайитда турмуш уртогим алимент керак эмас дегани учун мен россияга чикиб кетган эдим хозир алиментга берибди хуп берган булса берсин шу 10 йилигини бир килиб ундириладими еки кисман килиб тулайманми Рахмат.

Ответы на вопрос (2):

Дониербек салом.

Алимент олиш ?у?у?ига эга бўлган шахс, алимент талаб ?илиш ?у?у?и вужудга келганидан сўнг ?анча муддат ўтганидан ?атъи назар, хо?лаган ва?тда алимент ундириш тў?рисидаги талаб билан судга мурожаат ?илишга ?а?лидир.

Алимент судга мурожаат этилган пайтдан бошлаб ундирилади.

Агар таъминот учун мабла? олиш чоралари судга мурожаат ?илингунга ?адар кўрилганлиги, аммо алимент тўлаши шарт бўлган шахснинг уни тўлашдан бош тортганлиги о?ибатида алимент олинмаганлиги суд томонидан ани?ланса, ўтган давр учун алимент судга мурожаат этилган пайтдан бошлаб уч йиллик муддат доирасида ундириб олиниши мумкин.

Ваалейкум ассалом, Даниербек! Мен Алтай булганим сабабдан Узбекча яхши гапиролмайман, лекин тушунтириб беришга харакат етаман. Уткан 10 ийл учун алимент туламайсиз, факат уткан 3 ийл учун тулашингиз керак (статья 136, Оилавий кодекс УР). Имкониятингиз ёк булса, кисман тулашингиз мумкин. Хайр)