Суд оставил без ответа иск о выплате 200 тысяч сумов авансом

• г. Чирчик

Ассалому алейкум. Суд карори 17 декабр 2014 йили чикан шу кунгача манга 200 минг сум почтадан юборди бошка пул йук суд ижрочилари 8 ойдан бери ундириб берамиз дейди натижа йук. Жавобгарни номида уй-жой машина киматбахо буюмлари йук экан ишламасэ экан алимент тулашга имкони йук экан. Унга хиж канака конун йукми.

Ответы на вопрос (1):

Конун бор. Сиз бу хакда Адлия вазирлигига ижрочиларнинг харакатсизлиги устидан шикоят ёзинг.

Уз Рес ЖК:

122-модда. Вояга етмаган ёки мехнатга лаёкатсиз шахсларни моддий таъминлашдан бўйин товлаш

Моддий ёрдамга мухтож бўлган вояга етмаган ёки мехнатга лаёкатсиз шахсни моддий таъминлашдан бўйин товлаш, яъни уларни моддий жихатдан таъминлаш учун суднинг хал килув карорига биноан ундирилиши лозим бўлган маблагни жами бўлиб уч ойдан ортик муддат мобайнида тўламаслик, —

энг кам ойлик иш хакнинг эллик бараваригача микдорда жарима ёки икки йилгача ахлок тузатиш ишлари ёхуд олти ойгача камок билан жазоланади.