Bir oila 21 yildan buyon istiqomat qilgan uyini bo\'shatishga davo qilishga ko\'rish

• г. Андижан

Assalomu alaykum. Maslaxatingiz kerak! Bir oila 21 yildan buyon 1 xonali uyda istiqomat qilmoqda (1994-2015). O'sha vaqtlarda qog'ozbozlik uncha rivojlanmagani uchun ular uyni o'z nomiga o'tkazishmagan. Lekin barcha kommunal to'lovlar shu yillar davomida o'z nomiga (shu oila) to'lab borilgan. Endilikda bir odam kelib u uyni bo'shatishni da'vo qilmoqda. Aytishlaricha qo'lida Order va shu uy uchun propiska si bor ekan. Savol: ish sudgacha borsa masala kim tomoniga xal bo'ladi?

Ответы на вопрос (1):

Уйни кимда колишини суд хал килади.

Агар ушбу уй 21 йил давомида хеч кимнинг номида булмаган ва уйда шу оила доимий яшаб келган буса , уйда хозирда яшаб турган шахс УзРес Фукаролик кодексининг 187-моддасига асосланган холда уйга нисбатан эгалик хукукини белгилаш тугрисида даъво киритиши мумкин.