Ποιες διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω για τον επαναπατρισμό?

• г. Кемерово

Καλή μέρα,

είμαι ο Γιώργος Τομπουλόβι , ζω στη Γεωργία και είμαι πολίτης της Γεωργίας , εθνικότητα Έλληνας.

Ο προπαππούς μου ήρθε στη Γεωργία από τον Πόντο κατά τη γενοκτονία.

ο παππούς και ο μπαμπάς γεννήθηκαν στη Γεωργία. Έχω συγγενείς στο Κιλκίζ, το χωριό Λεβεντόχωρο Τομπουλίδη Αλέκο.

Το 2011, έκανα αίτηση στο ελληνικό προξενείο στη Γεωργία ,

Έκανα αίτηση για επαναπατρισμό, άφησε τα πρωτότυπα έγγραφα

ανάμεσά τους και το Ποντιακό Έγγραφο

αλλά όλα τα έγγραφα χάθηκαν,

Απομένουν μόνο 2 έγγραφα και αποδεικνύω την εθνικότητα.

Εάν είναι απαραίτητο ή είναι δυνατόν, μπορώ να κάνω ένα τεστ γενεαλογίας και να αποδείξω ότι είμαι Έλληνας

Μπορώ να έρθω στην Ελλάδα για να ζήσω και να εργαστώ;

Συγγνώμη για τα λάθη, μόνο ο παππούς μου μου έμαθε ελληνικά ως παιδί και βλέπω το ξέχασα τελείως.

Με εκτίμηση

Γιώργος Τομπουλόβι

Ответы на вопрос (4):

Переведите ваш вопрос на русский язык и вам ответят.

Да, можете. Греция всех принимает в любом поколении. Обратитесь в консульство.

Меня зовут Георгий Томбулови, я живу в Грузии и я гражданин Грузии, по национальности греческий.

Мой прадед приехал в Грузию из Понта во время геноцида.

Дед и отец родились в Грузии. У меня есть родственники в Килкизе, селе Левентохоро Томбулиди Алеко.

В 2011 году я обратился в консульство Греции в Грузии,

Подал заявление на репатриацию, оставил оригиналы документов

среди них Понтийский документ

но все документы были потеряны,

Осталось всего 2 документа и я подтверждаю свою национальность.

Если необходимо или возможно, я могу пройти генеалогический тест и доказать, что я грек.

Могу ли я приехать в Грецию, чтобы жить и работать?

Какие процедуры мне нужно выполнить для репатриации?

Искренне Ваш

Джордж Томбулови.

Здравствуйте. Можете.