Как развивается знакомство с американцем из Австралии, работающим в Марокко и мечтающим жить в России?

• г. Москва

Вопрос скопировала.

Познакомилась в соц. сетях с американцем из Австралии. Работает по контракту в Марокко Касабланке в компании Macduff.

Очень быстро полюбил и пишет нежные письма).

Мечтает провести остаток жизни в России. Имеет двоих детей, которые живут в США и учатся в колледже.

У меня как под копирку.

Переписываемся по английски. Судя по переписке - мужчина является носителем языка. Хочу спросить что дальше происходит

Ответы на вопрос (13):

Добрый вечер!

Дальше он будет вымогать у Вас денежные средства, возможно Вас шантажировать.

С уважением, юрист Ермаков Сергей Александрович.

Чем он может шантажировать?

Дальше он у Вас попросит деньги за что-либо.

ДАльше будет просить что-то сделать простое для себя, услугу, например, написать письмо руководству, что просите отпустить его.. (согласитесь полный бред), чтобы создать иллюзию сопереживания, взаимной помощи..

ПОтом посылку пришлет, якобы, с деньгами или ценностями, его подельники начнут просить оплатить таможенные сборы и т.п.

Дальше с Вас просят деньги под тем или иным предлогом:)

Предложите ему приехать и провести остаток жизни, только денег, скажите нет и не будет. Он быстро перестанет Вами интересоваться:)

Спасибо

Я человек конкретный, и, по крайней мере ЗДЕСЬ все доведу до конца

Была просьба ответить, на письмо. Я ответила,

(прилагаю мой ответ)

Naval Architect Macduff

shipping designer

2791 BC Abdellatif

Ben Gaddafi,

Casablanca Morocco

Smallpox 3671

Sir,

Application for my fiance's vacation.

Good afternoon sir, I want to apply for the vacation of my fiance Kevin Moore, from Sydney Australia. He has a contract with the Macduff shipping company in Casablanca, Morocco. I want him to come to me and spend his upcoming vacation with me in Russia. I promise I'll take care of him in Russia.

Thank you.

Sincerely,

Natalya.

Я ответила

Macduff naval architect /

designer for the shipment,

2791 BD. Abdellatif,

Kaddour Ben,

Casablanca Morocco,

smallpox 3671

Sir,

1. I agree with the terms of Macduff Shipping Guide. plc design

for the release of my fiance, Kevin Moore to Russia

My address; 216507 Russia, Smolensk region, city of Roslavl, microdistrict 15, building 13, apartment 58

2. I promise to take care of my fiancé in Russia

3. I will take responsibility for his flight ticket to Russia

Yours sincerely,

Natalya.

Dear Natalya,

We have received your letter assuring that our worker engineer, Kevin Moore will come and spend holidays with you in Russia.

These are the procedures accepted for the approval of the vacation of our clients:

(one). We collect Vacation pay from our clients for the months he /

she intends to spend, but these months should not exceed more

than for (3) months.

(2) We charge 1,500 dollars (One thousand five hundred US dollars) for

one month, 4,400 dollars (Four thousand four hundred US dollars) for two months and

5,600 dollars (Five thousand six hundred US dollars) for three months. Note:

the money is the result of our client's travel expenses and they are

necessary, in order to make sure that the person he/she

travels to meet, is financially viable to take care of our

clients.

(3). You must make payment before final approval

leave will be granted to your fiance, engineer Kevin Moore .

The sooner you make payment the better, because we have

restrictions on our clients allowed for annual leave, and

priorities are given according to the time you perform these

terms.

( (4). You must send money to our treasurer at the company's branches in United Kingdom through this account or send them to our company agents in Russia by their card number. Below address:

Account Name: Sylvia Yu-Econ Blassey

Sort code: 23-14-70

Account number: 39730448

IBAN: GB26TRWI2314 70397304 48

Bank name: TransferWise

Address: TransferWise

56 Shoreditch High Street

London

E1 6JJ

United Kingdom

Details of the Card number of Russia:

Beneficiary's account: 40817 810 9 0110 1786287

Recipient :Kovaleva Tatyana Alekseevna

BIC: 044525700

payee's bank: JSC "Raiffeisenbank

Corr. check

TIN of the bank: 7744000302

bank checkpoint: 770201001

Card number: 2200 3005 1457 6337

Note. You must email us your payment receipt through our email.

Accept the assurances of our office,

Signed: Management, Macduff Shipbuilder and Naval Architect.

Вот и развод на деньги