Влияет ли открытие чп на педагогический стаж и право на выслугу? И как это сделать без прерывания педстажа

• г. Макеевка

Я логопед. У меня уже 14 лет педстажа. Хочу открыть чп репетиторство. Прервется ли педстаж, если открою чп? Как открыть чп, чтобы не прервать педстаж и иметь право на выслугу. Учитывается ли в выслугу обучение на стационаре в педучилище, в пединституте, 6 лет декретного отпуска с сохранением места без содержания? Спасибо.

Ответы на вопрос (1):

Пенсії за вислугу років педагогічним працівникам призначають за нормами двох законів : Закону про пенсійне забезпечення та Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 – ІУ ( далі – Закон про пенсійне страхування). Пенсійний вік для пенсії за вислугу років та трудовий стаж обчислюють згідно з нормами Закону про пенсійне забезпечення, а розміри пенсій за вислугу років - відповідно до норм Закону про пенсійне страхування .

Згідно пункту «е» ст. 55 Закону України « Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Скористатися пільговим виходом на пенсію за вислугу років можуть ті працівники освіти, які мають необхідний стаж роботи на посадах у закладах і установах, визначених у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров»я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років( далі – Перелік), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 ( далі – Постанова № 909).

Обчислення стажу роботи

Для призначення пенсій за вислугу років потрібно правильно обчислити стаж роботи , який дає право на ці пенсії.

При цьому важливими показниками є:

- спеціальний стаж роботи;

- страховий стаж роботи;

- загальний трудовий стаж роботи.

Для визначення права працівника на зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи необхідною умовою є робота в закладах і посадах, які дають право на пенсію за вислугу років.

Спеціальний стаж роботи обчислюють відповідно до норм закону про пенсійне забезпечення й обраховують у календарних днях, місяцях, роках.

Постановою № 909 встановлено, що пенсії за вислугу років працівникам освіти призначаються при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років.

Для обчислення спеціального стажу роботи основним документом є трудова книжка працівника, що підтверджує стаж роботи. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюють на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 №637.