Aliment tolash shartlari va ularning qiymati - ishsizlik va chet eldan ish olish misolida yo\'l tutish usullari

• г. Ташкент

Alimen tolash shrtlari va qancha? misol men dovlat idorasida ishlamaeman umuman ishsiz bazi bazida chet_elga (qozoqiston) borib ishlaeman topganim o'zimga etmaedi. bundae xolda men qandae yo'l tutushm kerak?

Ответы на вопрос (1):

ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИНИНГ ОИЛА КОДЕКСИ

96-модда. Ота-онанинг вояга етмаган болаларига таъминот бериш мажбурияти

Ота-она вояга етмаган болаларига таъминот бериши шарт.

102-модда. Ота-онадан болаларга ундириладиган алимент микдорини аниклаш тартиби

Ота-онадан болаларга ундириладиган алимент микдори алимент тўловчининг ойлик иш хакига ва (ёки) бошка даромадига нисбатан улушлар хисобида ёки пул билан тўланадиган катъий суммада белгиланиши мумкин.

Алимент тўлаши шарт бўлган ота-онанинг иш хаки ва (ёки) бошка даромади доимо бир хилда булмай, узгариб турса ёхуд даромадининг бир кисмини натура тарзида оладиган булса, шунингдек даромаддан улуш тарзида алимент ундириш имконияти булмаса ёинки ота-она расман белгиланган иш хаки ёки даромадга эга булмаса, вояга етмаган болаларнинг таъминоти учун туланиши лозим бўлган алимент микдори хар ойда пул билан туланадиган катъий суммада белгиланиши мумкин.