Я купила будинок без документів, прожила там вже 5 років, і хочу зробити документы. Як це мені зробити?

• г. Ичня

Ответы на вопрос (1):

Доброго часу доби! Залежно від того коли був побудований будинок. До 5 серпня 1992 року або після 5 серпня 1992 року. Якщо до 5 серпня 1992 року, то потрібно подати заяву на отримання виписки з похозяйственной книги. Після отримання виписки необхідно звернутися в бюро технічної інвентаризації для отримання висновку про технічний стан будинку.

Перелік документів, необхідних для отримання висновку, можна знайти на сайтах організацій, що займаються проведенням таких робіт. В основному, це такі документи:

Паспорт.

Ідентифікаційний код.

Документ, що підтверджує володіння земельною ділянкою.

Довідка про склад сім'ї.

Виписка з похозяйственной книги. Після того, як БТІ проведе інвентаризацію, вам необхідно знову звернутися в адміністрацію, на цей раз вже з заявою про надання дозволу на оформлення права власності, з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно. І нарешті, останнім кроком буде реєстрація права власності на будинок в місцевому центрі надання адміністративних послуг.

Після 5 серпня 1992 року якщо, то проведення технічної інвентаризації будинку. Раніше цим займалася Державна реєстраційна служба України, але в 2016 році вона була ліквідована. В даний час існує безліч приватних БТІ, які на ваше замовлення виготовлять технічний паспорт будинку та всіх прилеглих будівель, що знаходяться на вашій земельній ділянці. Після того, як фахівець виїде на місце і проведе заміри, до моменту отримання технічного паспорта проходить від 10 днів до 1 місяця. Потім звернутися із заявою в Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ). При цьому необхідно самостійно заповнити декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, докласти технічний паспорт і документ, що підтверджує ваше володіння земельною ділянкою. Це може бути державний акт, свідоцтво на право власності, виписка з реєстру нерухомості. Після отримання від ДАБІ зареєстрованої декларації про готовність до експлуатації, подаємо пакет документів у ЦНАП до державного реєстратора. Перед тим як продати будинок це все повинні були робити попередні господарі, тепер швидше за все вам доведеться визнавати право власності на будинок через суд і доводити, наприклад приклавши розписку від попередніх господарів, що вони отримали грошові кошти на будинок.

Є такий варіант, що попередні господарі зараз оформлять будинок як годиться, і укладуть з Вами договір купівлі-продажу і Ви вже без проблем оформите на себе. Якщо ж не вийде так, то зверніться очно до юриста за місцем проживання. Всього найкращого.