У меня есть ребенок от гражданского мужа, а он не верит что ребенок от него. Могу ли я через тест ДНК подать на алименты?

• г. Ташкент

Ответы на вопрос (2):

Сперва установите отцовство через суд и только потом подавайте на алименты.

- см. ст. 48 ФЗ «Об актах гражданского состояния» и ст. 49 СК РФ.

Наргиза, салом.

Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2011 йил 25 ноябрдаги 8-согнли карори 14-бандига кўра зарур ҳолларда боланинг келиб чиқишини аниқлаш мақсадида суд, Оила кодексининг 62-моддасининг учинчи қисмида назарда тутилган шартлар мавжуд бўлганда, ўз ташаббуси ёки тарафларнинг илтимосномаси бўйича иш юзасидан суд-тиббий экспертизаси, одам ДНКси суд-биологик экспертизаси тайинлаши мумкин.

ОК 62-модда 3-қисм: “Оталикни белгилаётганда суд боланинг онаси бола туғилишига қадар жавобгар билан бирга яшаганлиги ва умумий рўзғор юритганлиги ёки улар болани биргаликда тарбиялаганликлари ёхуд таъминлаб турганликларини ёки жавобгарнинг оталикни тан олганлигини аниқ тасдиқловчи бошқа далилларни эътиборга олади”.

Алимент суд томонидан оталик белгилагандан кейин ундирилади..