Могу ли я пересечь границу польши из калининграда, имея студенчский внж италии?

• г. Москва

Ответы на вопрос (1):

The Polish authorities have announced that starting September 26, citizens from Russia holding valid Schengen visas will no longer be permitted entry to Poland from outside the EU through air and sea ports.

The decree for the extension of measures to include those reaching Poland through air and sea ports was signed by the Minister of Interior of Poland, Mariusz Kamiński, SchengenVisaInfo.com reports.

Nonetheless, it was pointed out that not all citizens of Russia will be subject to the entry ban. The Polish authorities clarified that Russians holding residence permits, dissidents, transport drivers, as well as diplomats would continue to be permitted entry to Poland.

Reference:

www.schengenvisainfo.com