Право на наследство от отца - возможности и ограничения для дочери, оформленной на фамилию матери

• г. Киев

Моя мама была в браке с моим отцом, потом они развелись, т.к. нужно было оформить купленную ими квартиру другим фиктивным браком (в СССР раньше так продавались квартиры). Но после так и не сошлись, хотя проживали еще вместе года 3. Мама оформила меня на свою фамилию, т.е. стала при рождении меня матерью одиночкой. Теперь папа умер, есть наследство, срок вступления уже заканчивается через месяц. Имею ли я право подать в Нотр. контору заявление о вхождении в наследство? И как мне доказать, что я являюсь его дочерью, если экспертиза уже не возможна? И какой срок это может занять?

Ответы на вопрос (1):

Стаття 130. Встановлення факту батьківства за рішенням суду

1. У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.

Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

2. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

1). Для подачі до суду заяви про встановлення факту батьківства необхідні такі умови:

...а). чоловік вже помер;

...б). цей чоловік не перебував у шлюбі з матір'ю дитини;

...в). відомості про батька записані за вказівкою матері;

2. При цьому дата народження дитини має істотне значення.

3. Якщо дитина народилась раніше 01.01.2004 року, то в суді необхідно довести:

...а) спільне проживання батька і матері до народження дитини;

...б) ведення спільного господарства батьком і матір'ю до народження дитини;

...в) спільне виховання дитини її батьком і матір'ю;

...г) спільне утримання дитини її батьком і матір'ю;

...д) визнання свого батьківства самим чоловіком.

4. Суд оцінює докази як окремо, так і в сукупності.

Детальніше:

а). чоловік (якого просять визнати батьком дитини) вже помер;

(ч.1 ст.130 СК України)

б). цей чоловік (на час народження дитини) не перебував у шлюбі з матір'ю дитини;

(ч.1 ст.52 КЗпШ України)

в). відомості про батька записані за вказівкою матері;

(ч.1 ст.135 СК України, ч.2 ст.55 КЗпШС України)

(абз.1 п.3 Постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006)

а) спільне проживання батька і матері до народження дитини;

б) ведення спільного господарства батьком і матір'ю до народження дитини;

в) спільне виховання дитини її батьком і матір'ю;

г) спільне утримання дитини її батьком і матір'ю;

д) визнання свого батьківства самим чоловіком

(ч.3 ст.53 КЗпШС України, абз.2 п.3 Постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006).

4. Суд оцінює надані докази як окремо, так і в сукупності.

Правові норми:

Постанова Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів"

...(абз.1 п.3) Оскільки підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені у ст. 128 СК, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених у ст. 53 КпШС, суди, вирішуючи питання про те, якою нормою слід керуватися при розгляді справ цієї категорії, повинні виходити з дати народження дитини.

...(абз.2 п.3) Так, при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 р., необхідно застосовувати відповідні норми КпШС, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір'ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.

Кодекс законів про шлюб та сім'ю України

С т а т т я 52. Визначення походження дитини від батьків, якіперебувають між собою в шлюбі

...(ч.1) Походження дитини від батьків, які перебувають між собою в шлюбі, засвідчується записом про шлюб батьків.

С т а т т я 55. Запис батьків, які не перебувають у шлюбі між собою

...(ч.2) При народженні дитини у матері, яка не перебуває в шлюбі, якщо немає спільної заяви батьків і рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини в книзі записів народжень провадиться за прізвищем матері, ім'я, по батькові та національність батька дитини записуються за її вказівкою.

С т а т тя 53. Встановлення походження дитини від батьків, які не перебувають між собою в шлюбі

...(ч.3) При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір'ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Цивільний процесуальний кодекс України

Стаття 212. Оцінка доказів

...3. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.